Klopsiki z mozarellą i pesto

0 Flares 0 Flares ×

Proste potrawy najbardziej lubię latem i wtedy, gdy pogoda dopisuje w najlepsze. Mają swój urok, takie domowe ciepło  i chociaż można przygotować je niemal w biegu, są takie wyjątkowe i to właśnie one smakują najlepiej. W moim domu takie klopsiki plasują się na podium ulubionych dań i w zasadzie nic w tym dziwnego, bo są naprawdę bardzo smaczne. Ja je lubię ze względu na prostotę, a dzieci za sam fakt, że są to klopsiki ze spaghetti. Reszta się nie liczy. Bo nie musi.

Czym to danie różnie się od klasycznych klopsików z makaronem? Na pewno sposobem przygotowania, ale też dodatkiem świeżego pesto, które w letni dzień wspaniale odświeża każdy talerz. Ja miałam właśnie pesto z rukoli, ale równie dobrze może być to inny rodzaj zielonego pesto – z jarmużu, czosnku niedźwiedziego, albo po prostu, z bazylii – w każdej odsłonie to danie wiele zyskuje dzięki temu dodatkowi.

Już tylko jedna patelnia i niespełna 30 minut dzieli nas wszystkich od domowego posiłku. Bo może.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl