Babka gotowana waniliowa

1 Flares 1 Flares ×

Babka to nieodłączny element Wielkanocy. Być może właśnie dlatego najbardziej kojarzą mi się z wiosną i teraz wydają mi się najsmaczniejsze, a  babka gotowana to już prawdziwy majstersztyk pośród babek. Niby nic szczególnego, żadna z niej haute cuisine, ale ma w sobie coś wyjątkowego, być może to przez proces jej przygotowania, nie wiem.

Przepis ten polubią z pewnością osoby, które mają utrudniony dostęp do piekarnika. Doświadczyłam tego kilka lat temu, gdy mój stary wierny piekarnik odmówił posłuszeństwa. Powstał wówczas pyszny torcik czekoladowy gotowany na parze,a teraz dołącza do niego babka gotowana – prosta, biała, waniliowa.

Babka gotowana jest bardzo delikatna w smaku, o konsystencji przypominającej piaskowe ciasta. Zdecydowanie polecam polanie ją ciemną czekoladą, ale oprószona cukrem pudrem będzie równie wyśmienita.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

4 przemyślenia na temat “Babka gotowana waniliowa”

  1. ~Sandra pisze:

    bajeczna babeczka :D


  2. Babka pierwsza klasa, coś czuję, że w weekend będzie próba przed Wielkanocą ;)

  3. ~Oktawia pisze:

    Fajny przepis, szczególnie w kontekście zbliżających się Świąt. Wypróbuję

  4. ~Danka pisze:

    Dziękuję, przepis spada mi na zawołanie. Gdzieś podziałam a już Wielkanoc niedługo. Baba gotowana to jedyny mój wypiek wielkanocny (pozostałe piecze mama).

Komentowanie wyłączaone