Tod Man Khao Pod – Racuszki kukurydziane z chili

1 Flares 1 Flares ×

Emocje świąteczne stopniowo opadają. Wydaje się, że topnieją wraz z zapasami pyszności, które tak pieczołowicie przygotowywaliśmy w swoich kuchniach. Wszystkie trafione prezenty zostały wypakowane i znalazły swoje miejsca, a my zaczynamy myśleć o szampańskiej zabawie, która czeka nas już lada moment. Sylwester już za kilka dni, a zaraz po nim czas karnawału. Mini racuszki w tajskim stylu, z kukurydzy i chili świetnie sprawdzą się na przekąskowym, imprezowym stole. Są niewielkie, więc można podgryzać je wprost z półmiska. Rewelacyjnie smakują z lekko pikantnym sosem chili, a na dodatek są proste i szybkie w przygotowaniu.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

3 przemyślenia na temat “Tod Man Khao Pod – Racuszki kukurydziane z chili”

  1. ~koksiarz pisze:

    Aż mi przyszedł smak na takie placuszki, chyba muszę wypróbować…

  2. ~Mela pisze:

    hmm właśnie się zastanawiam czy bardziej zainspirował mnie przepis czy jego egzotyczna nazwa ;) koniecznie muszą spróbować tych placuszków!

  3. ~Zosia pisze:

    no muszę zrobić te smakowitości

Komentowanie wyłączaone