Kurczak marsala

1 Flares 1 Flares ×

Jeszcze nie odczuwam skutków jesiennej aury. Być może dlatego, że pogoda do tej pory była iście letnia i słońca nie brakowało, być może dlatego, że zakopana w pracy po uszy nie mam czasu narzekać na jesienne melancholie. Coraz częściej jednak mam ochotę zjeść coś rozgrzewającego, ociekającego zawiesistym sosem i poprawiającego nastrój. Kurczak marsala jest jednym z tych dań, na które można mieć ochotę w jesienny wieczór we dwoje, albo w szerszym gronie, co kto woli.

Kurczak marsala to bardzo proste, codzienne danie o bogatym smaku uzyskanym z niewyszukanych składników. Zwyczajne udka z kurczaka, kilka drobnych pieczarek, cebulka i co najważniejsze w tej potrawie – wino marsala. To właśnie dzięki niemu danie nie jest zwykłym kurczakiem z pieczarkami. Jeśli szukacie smacznego przepisu na obiad, to właśnie znaleźliście, spróbujcie koniecznie.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

3 przemyślenia na temat “Kurczak marsala”

  1. ~emi pisze:

    Wygląda przepysznie. Chętnie wypróbuję ten przepis :)


  2. Mmm pysznie wygląda! <3 Muszę sama wypróbować :))

  3. pioter pisze:

    Wygląda pysznie. Na pewno wypróbuję

Komentowanie wyłączaone