Sufletowe ciasto z figami

14 Flares Pin It Share 14 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 14 Flares ×

Dziś na turecką nutę piszę przepis na niezwykłe ciasto. W zasadzie sama zastanawiam się, czy powinnam nazywać je ciastem, bo bardziej przypomina lekki niczym chmurka suflet. Zostanę jednak przy cieście, bo będzie nam łatwiej je przypisać do słodkiej kategorii. Deser, suflet, czy ciasto – w zasadzie nieistotne jest gdy coś tak świetnie smakuje. Puszysta, słodko kwaśna niemal pianka jajeczno-jogurtowa z nutą limonki i wody pomarańczowej. Brzmi egzotycznie, a smakuje… tak, że trudno opisać to słowami. Tego zwyczajnie trzeba koniecznie spróbować. Warto to zrobić teraz, gdy trwa sezon na figi. Wrzesień to miesiąc, gdy są najłatwiej dostępne, najtańsze i najpiękniejsze. Dodatkowym atutem tego ciasta, zaraz obok smaku jest jego lekkość – ze względu na brak tłuszczu oraz niewielką ilość mąki nawet na diecie można pozwolić sobie na porcję tego deseru.

Moje ciasto sufletowe z figami upiekłam w dużej formie i jako domowa wersja jest świetna, ale jeśli planujesz podać je jako elegancki deser, proponuję Ci upiec je w pojedynczych kokilkach lub małych foremkach. Podane w takiej wersji będą smakowały równie świetnie, a pominiesz nieco kłopotliwe dzielenie ciasta na porcje. Jest tak delikatne,  że niemal niemożliwym jest ukrojenie nieskazitelnego kawałka.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl