Krem z pieczonej papryki i pomidorów z gnocchi i chrupiącą ciecierzycą

1 Flares Pin It Share 1 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 1 Flares ×

Lato przybiera powoli już jesienne barwy. Rumienią się już jabłka, gruszki, trwa sezon na najlepsze pomidory i paprykę, na straganach pojawiły się już pękate, złociste dynie. Dzień po rozpoczęciu roku szkolnego warto zaserwować swoim uczniom pyszną i pożywną zupę na obiad. Nie jest to zupa, którą można przygotować w 15 minut ze względu na konieczność pieczenia warzyw, ale naprawdę warto to zrobić ze względu na smak, który wydobywa się właśnie podczas pieczenia. Zabieganym podpowiem tylko, że można upiec je dzień wcześniej co bardzo skróci czas przygotowania obiadu lub kolacji.

W idealnym świecie, gdy czas na to pozwala przygotowuję domowe gnocchi i tę wersję gorąco polecam, gdyż smakują najlepiej, ale jeśli macie ochotę, użyjcie gotowych dobrej jakości, nie rezygnujcie z tego przepisu tylko dlatego, że nie macie czasu na gotowanie ziemniaków i kręcenie kluseczek.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

2 przemyślenia na temat “Krem z pieczonej papryki i pomidorów z gnocchi i chrupiącą ciecierzycą”

  1. ~Amber pisze:

    Pysznie!
    Uwielbiam pieczone warzywa pod każdą postacią.
    Pozdrowienia.

Komentowanie wyłączaone