Babeczki czekoladowe z bezą kokosową

2 Flares Pin It Share 2 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 2 Flares ×

W sezonie truskawkowym wypada piec tylko ciasta z truskawkami, tak podpowiada mi zdrowy rozsądek. Przecież niedługo znów przyjdzie czekać na nie cały rok… Co kiedy wolę zjeść je prosto z koszyczka, a jeszcze lepiej – prosto z krzaczka. Otrząsnąć tylko piasek z lekko jeszcze niedojrzałego czubka. To właśnie te do połowy białe lubiłam jeść najbardziej jako dziecko. Rano, w południe i wieczorem raz jeszcze, bo w czerwcowych promieniach słońca truskawki rosły i dojrzewały niemal w oczach. Do dzisiaj mam sentyment do tych niedojrzałych truskawek i wyłapuję je, gdy tylko trafią do mojego koszyczka… A z myślą o łasuchach, które zamiast „zielonych” truskawek wolą ciasto, upiekłam babeczki – czekoladowe z czapeczką z bezy kokosowej.

Opisywać ich i zachwalać nie trzeba, mówią same za siebie. Intensywny smak czekolady i puszysta kokosowa beza, chrupiąca z wierzchu i wilgotna w środku.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

Ostatnie wpisy Małgosia (zobacz wszystkie)