Najlepsze bułki do hamburgerów

100 Flares 100 Flares ×

Słońce mocniej przygrzało i już wielu z Was z pewnością wygrzebało z dna garażów i piwnic grille. Wygląda na to, że sezon grillowy tego roku potrwa długo. Założę się, że na ruszcie znajdą się nie tylko kiełbaski i karkówka, ale także warzywa, owoce, ryby i oczywiście soczyste burgery. A co pasuje do wielkich, grillowanych burgerów? Oczywiście możliwie jak najlepsze bułki. Puszyste, rumiane i błyszczące, przyozdobione odrobiną sezamu i lekko słodkie, ale wciąż mocno wytrawne.

Wiadomo, można kupić jakieś buły w markecie, ale czy na pewno to najlepszy wybór? Nie warto psuć dobrego burgera marną bułką, lepiej upiec domowe bułki i postawić na jakość.

Przy okazji przypominam też o trwającym konkursie. Piekarniki parowe Electrolux czekają!

By wygrać, wystarczy jedno odpowiednio otagowane zdjęcie.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

4 przemyślenia na temat “Najlepsze bułki do hamburgerów”

  1. ~Gabrysia pisze:

    o no świetne


  2. Niezwykle apetycznie wyglądają. A co najważniejsze – bez konserwantów i bez sztucznego posmaku!


  3. To coś dla mnie! Kiedyś robiłam podobne precelki – z sezamem, makiem, siemieniem. Dziękuję za nastrojenie mnie – czas by to powtórzyć :)

  4. ~Mela pisze:

    Bułeczki wyglądają wyśmienicie! Jak dla mnie lepiej, niż te z piekarni :) Pieczywo idealnie smakuje z dodatkiem przeróżnych ziaren i pestek…i jakie jest zdrowe!

Komentowanie wyłączaone