Domowe rurki z kremem

10 Flares Pin It Share 10 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 10 Flares ×

Rurki z kremem to nie tylko smak dzieciństwa, to także obok pączków, faworków i róż, sztandarowy wypiek karnawałowy. Srebrne stożki do formowania od lat wyposażały kuchnię mojej mamy, a dzisiaj przeżywają swój renesans w moim domu. Panuje przekonanie, że wypiekanie rurek to pracochłonne zajęcie, ale wydaje mi się, że to teoria zupełnie przesadzona. Dzięki dobrej organizacji pracy i przede wszystkim odpowiedniej ilości foremek, rurki nie zajmą więcej czasu niż większość innych ciastek.

Rurki to niezwykle wdzięczne ciasteczka, które szczególnie upodobały sobie moje dzieci. Za każdym razem znika jedna za drugą, w zupełnie niewyjaśnionych okolicznościach i tylko osypane kryształki cukru świadczą o tym, jakie były pyszne. Ciasto na nie to jedno z najprostszych ciast kruchych, świetnie zachowuje kształt po upieczeniu, nie kruszy się i nie wilgotnieje. Z powodzeniem można upiec je do 2-3 dni wcześniej i przechować do chwili wypełnienia kremem w szczelnym pojemniku. Jeśli chodzi o krem, to tu panuje w pewnym stopniu dowolność. Sprawdzą się tu kremy, które dobrze zachowują kształt i nie rozpływają się zbyt szybko. Może być to krem karpatkowy, bezowy lub bita śmietana. Ja najbardziej lubię dodawać krem na bazie bitej śmietany i serka waniliowego – jest równie pyszny jak śmietana, ale zdecydowanie lżejszy i lepiej zachowuje formę.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

2 przemyślenia na temat “Domowe rurki z kremem”

  1. ~Angie pisze:

    Wyglądają przeapetycznie, ma się ochotę zaraz iść do kuchni i je zrobić;)

Komentowanie wyłączaone