Serowa polenta z grzybami enoki i shimeji

2 Flares 2 Flares ×

Proste dania stosowne niezależnie od okazji to to, co lubię w kuchni najbardziej. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że z każdym rokiem coraz bardziej cenię przyjemność spędzania czasu z gośćmi i rodziną przy wspólnym stole zamiast w kuchni, przygotowując posiłki. Mówiąc jednak, że nie lubię gotować, skłamałabym okrutnie. Lubię jednak, gdy dania wychodzące z mojej kuchni są pełne smaku i wyglądają tak, jakbym strasznie się nad nimi napracowała.

Takim daniem jest właśnie ta polenta. Połączenie włoskiej kuchni z egzotycznymi grzybami i swojskim sadzonym jajkiem okazało się niewiarygodnie udanym połączeniem. Oczywiście jeśli nie uda Wam się zdobyć grzybków enoki i shimeji, zastąpcie je innymi grzybami. Świetnie sprawdzą się tu świeże shiitake, w połączeniu z boczniakami, a nawet brunatne pieczarki. Być może danie straci nieco na swojej egzotyczności, ale z pewnością będzie równie smaczne.

Jeśli chodzi o samą polentę, bardzo lubię przygotowywać ją w takiej postaci zamiast ziemniaków. Tę w wersji instant przygotowuje się w zaledwie kilka chwil. Stanowi świetny i sycący dodatek do większości dań głównych podawanych na co dzień i nie tylko.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl