Pstrąg łososiowy pieczony z koperkiem i kaparami

1 Flares 1 Flares ×

Taka ryba, o ile kupujecie sprawione filety to jedne z najprostszych i najszybszych do przygotowania potraw. Wystarczy zaledwie kilka prostych, świeżych składników, aby powstało pyszne, zdrowe danie obiadowe dla całej rodziny. To moje ulubione wydanie tej ryby. Zielony koperek i kapary pięknie prezentują się na tle delikatnej, różowej ryby. Jeszcze tylko odrobina blasku, którego dodaje całości najlepsza oliwa i danie ląduje w piekarniku.

Ryba w takim wydaniu świetnie sprawdza się na każdą okazję. Pstrąg łososiowy nie jest ościstą rybą, więc świetnie nadaje się jako danie dla dzieci. Polecam nie tylko w piątki, to zdecydowanie za mało, by nacieszyć się tak pysznym daniem gotowym w zaledwie 30 minut.

Czego chcieć więcej? Dla mnie to wszystko, nie potrzeba mi nic więcej. No, może jeszcze trochę dobrego towarzystwa.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

4 przemyślenia na temat “Pstrąg łososiowy pieczony z koperkiem i kaparami”


  1. Rzeczywiście tak przyrządzony pstrąg prezentuje się wspaniale :)

  2. ~Natalia pisze:

    Szukałam dobrego przepisu na pstrąga i chyba w końcu znalazłam. Mi on kompletnie nigdy nie wychodzi, zawsze jest albo za suchy, albo byle jaki. Dziś na obiad zorbię z tego przepisu.


  3. Wygląda pysznie i zdrowo !!!

Komentowanie wyłączaone