Pieczona szynka nadziewana cukinią.

7 Flares Pin It Share 7 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 7 Flares ×

Dobry kawałek mięsa może stanowić podstawę posiłku dla wielu osób. Tak upieczona szynka nie tylko nie przysporzy kłopotów podczas przygotowania, ale też zapewni kulinarny sukces. Jest soczysta i pełna smaku. Idealnie smakuje na ciepło jak i na zimno. Z pewnością sprawdzi się podczas świąt lub codziennego obiadu dla bliskich.

Przyjemny weekend pozwolił na moment oderwać się od pracy i codziennych obowiązków.

Promienie słoneczne przyjemnie łaskotały nas po twarzach, gdy wolnym krokiem szliśmy wzdłuż porządnie już zielonych trawników i smukłych brzózek. Ten piękny wiosenny obrazek dopełniła stajnia pełna dostojnych koni łaszących się do nas jak koty… Moja sielanka…

Później były lody, ale musieliśmy wyczyścić porządnie buty, by przypadkiem nie wypadła z nich słoma, bo jakoś nie wypada ;)

Moja dzisiejsza propozycja to pieczona szynka nadziewana cukinią z nutą bazylii, czosnku i suszonych pomidorów. Nie wymaga długiego marynowania, a mimo to nie brakuje jej smaku. Rumianą i smakowitą skórkę zapewnia natomiast czerwona papryka.

zobacz-przepis-pod-nowym-adrsem

The following two tabs change content below.
Z powodu planowanego zamknięcia platformy blog.pl, Ósmy Kolor Tęczy - blog kulinarny został przeniesiony. Aby zobaczyć cały przepis i skomentować, przejdź pod nowy adres klikając w zamieszczone odnośniki. Dziękuję. Nowy adres - http://osmykolorteczy.pl

2 przemyślenia na temat “Pieczona szynka nadziewana cukinią.”

  1. ~Twój Raj pisze:

    Mam różne przepisy na smakowite mięsko, ale z ten sposób z cukinią to jeszcze nie robiłem ! Wygląda tak smakowicie, że biorę się już do roboty;)

  2. ~Aga pisze:

    Pieczona szynka i delikatna cukinia. To musi być przepyszne :)

Komentowanie wyłączaone