Koziołki z miodem balsamicznym.

0 Flares Pin It Share 0 Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 0 Flares ×

Biegam… Szukam… Myślę… i w efekcie nie robię zupełnie nic…

Czasem, gdy moim dzieciom nudzą się już kanapki, omlety i inne popularne dania śniadaniowo – kolacyjne,  wyjmuję Berlinki z zamrażalnika – mają tam swoje stałe miejsce i robię koziołki, ale nie takie zwyczajne, smażone na margarynie, o nie nie…

Na rozgrzaną patelnię wlewam kilka kropel oliwy, następnie pokrojoną w piórka cebulę i paski czerwonej papryki. Po chwili podlewam wszystko kilkoma łyżek wody, by warzywa zmiękły zanim zaczną się zbyt mocno podpiekać. Zależało mi na tym, by były miękkie, ale nie rozpadały się.

W tym czasie pokroiłam każdą z parówek na trzy części, a końce ponacinałam na krzyż tak, jak widać na zdjęciach. Gdy warzywa osiągnęły pożądany stan, przełożyłam je na talerz, a na tę samą patelnię wrzuciłam parówki. Niemal natychmiast rozkwitły, niczym kwiaty na wiosnę, a to porównanie sprawiło, że w notatniku zapisuję właśnie pewien pomysł pod rubryczką: „do zrealizowania”.

Kiedy parówki już się otwarły, wyjęłam z szafki moją tajną broń. Od czasu, gdy otrzymałam ten słoiczek od Pasieki Dębowej , stał się on jednym z moich najcenniejszych skarbów kuchennych. Mówię o słoiczku płynnego złota, o miodzie balsamicznym. Pachnie obłędnie, łączy w sobie słodycz miodu i ostrość wspaniałej kompozycji przypraw korzennych, a wyjątkowego charakteru dodaje mu nuta octu balsamicznego. Miodzio, jednym słowem… Odrobina tego specjału sprawiła, że moje koziołki zabłyszczały na patelni, a cudowny zapach uniósł się wysoko, przyciągając do kuchni moje małe głodomory.

Na sam koniec wrzuciłam jeszcze raz warzywa, by przeszły smakiem miodu i jednocześnie się nieco podgrzały.

The following two tabs change content below.

Małgosia

Dołącz do grona czytelników na serwisach społecznościowych, by śledzić na bieżąco kolejne wpisy lub przejdź do dyskusji, pozostawiając komentarz. Śledzę je na bieżąco, choć nie zawsze mam możliwość udzielenia odpowiedzi od razu. - Komentarze zawierające linki mogą nie zostać opublikowane - Komentarze naruszające ogólnie przyjęte zasady netykiety oraz dobrego wychowania, mogą ulec moderacji lub zostać trwale usunięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>